TvitážGůgl PlusJůtůpSave the Ring

 

 

Nějakej ten stream

Já na Twitchi :)

Každou neděli ve 20:00 závod na RGPL

by acls us

Nejnovější komentáře

Náhodnej vobrázek

Nosorožec-malíř-480x424.png

Odkazy

RGPL - online rFactor liga

TOPlist

   Jak o mě asi většina ví (nebo alespoň doufám, že ví), mám hodně rád simulace. Jiné hry skoro ani nehraju (kromě Minecraftu a kdysi World of Tanks mě opravdu nenapadá nic, u čeho bych vydržel delší dobu), slova jako Need for Speed nebo Trackmania jsou pro mě ty nejtěžší vulgarismy, RPG ani střílečky mě neberou... Začalo to těmi závodními, F1 2002, rFactor. Pak přišel Euro Truck Simulátor (a loni na podzim i jeho druhý díl), hodně jsem si vyhrál se zemědělskými simulátory. Co mě ale opravdu hodně lákalo byly vlaky a autobusy. S vlakovými simulátory jsem si ale moc nerozuměl. Autobusy... No, kdysi jsem stáhnul, ani nevím, jak se to jmenovalo. Byla to příšerná nuda. Ale autobusy jsem prostě chtěl. Něco, co by bylo zpracované z hlediska fyziky, zábavnosti a realističnosti alespoň podobně, jako právě ETS. Pak jsem narazil na německý počin jménem OMSI. Poprvé to dopadlo stejně jako vlaky - prostě jsem se v tom nevyznal. Podruhé to bylo stejné. Teď jsem si konečně řekl, že se s tím prostě musím poprat, protože tohle mě fakt láká. A taky že jsem se popral.

   Hlavním úkolem hry je (překvapivě) dovézt cestující do cíle jejich cesty, a to včas a bezpečně. Je třeba si hlídat čas, abyste nepřijeli buď moc pozdě, nebo moc brzy (takže občas na zastávkách musím prostě čekat nebo naopak na rovných úsecích naháním ztrátu). Stejně tak se musíte vyvarovat nehod, které se zapisují do karty řidiče. V této kartě jsou zaznemnány některé určité údaje o vaší... Kariéře, jestli se tomu tak dá říkat. Zvolíte si jméno, zadáte datum narození a zbytek už se děje automaticky - na první straně je zapsána celková ujetá vzdálenost, počet absolvovaných zastávek a z nich počet těch, v lterých jste byli moc pozdě nebo naopak moc brzo. Dále jsou tam zaznamenány počty prodaných lístků a nehody. Na její druhé straně jsou vypsány vškeré autobusy, s kterými jste jeli a počet ujetých kilometrů s každým z nich. Takže zajímavé statistické údaje.
   Hra je vyvinuta především pro přidávání modifikací. V základu jsou v ní pouze dvě německé mapy a dva autobusy značky MAN. Dá se ale sehnat obrovské množství autobusů, map a dalších modifikací všeho možného. Kromě smyšlených map se nadšenci pouští i do realistických, přesných napodobenin reálných autobusových linek. Takže nakonec si jezdím s Karosou C734 po pražské lince 235 nebo v polském Štětíně. 
   Autobusy mohou mít jak automatickou, tak manuální převodovku. K manuální snad ani není nic moc co dodat, potřebujete řadicí páku (na řazení na klávesnici bych nervy opravdu neměl, i když to hra umožňuje) a spojkový pedál. Bez něj se prostě nerozjedete.  No, k automatu už mám co říct. Jednoduše se mi líbí. Ne že by se mi zalíbil víc než manuál, ale líbí se mi, jak je tady zpracovaný. Je to totiž opravdu podle reálu, ne že si maximálně zvolíte směr dopředu/dozadu (někdy ani to ne). V nastavení si můžete pro  manuál navolit celkem pět pozic - řazení do jedničky, do dvojky, jízdu vpřed, vzad a neutrál. Pro rozjezd je třeba zařadit D a pustit brzdu. Pecka.
   Abych jenom nechválil, musím zmínit i stinné stránky. Je to především náročnost. Ta je samozřejmě závislá na použitých mapách i autobusech, ale musím říct, že na to, jak hra vypadá po grafické stránce, je opravdu hodně náročná. Máloco mi jede plynule (jasně, mám kalkulačku, ale i tak). Asi nejhorší je to, že v případě velkého poklesu FPS (tuším pod 5) začne autobus prostě skákat. Jako by oživnul a rozhodl se, že jízda po zemi ho už nebaví. Když doskáče, můžete se klidně octnout v prekérní situaci, kdy autobus zůstal viset někde na plotě.
   Jinak s emi ale OMSI moc líbí. Je to snad jediný pořádný autobusový simulátor a kromě některých chyb je zpracovaný opravdu dobře. Jenom mi přijde, že cestující v OMSI jsou horší, než ti v reálu :).
 
Jeden ze základních autobusů na jedné ze základních map. Počítač na přístrojovce (IBIS) opravdu funguje, musíte do něj zadat kód linky a trasy, jinak cestující nepoznají autobus a nenastoupí
 
A tohle je ona - Karosa C734, kterou jsem si tak oblíbil
 
Pohled z místa řidiče ven na zastávku
 
Takhle to vypadá na té složitější ze základních map. Opět s Karosou :)
 
Jízdní řád v Karose C734 a IBIS šikovně maskovaný v kalkulačce :)
 
A dá se sehnat i takovéto SOR firmy Veolia :)
 
Více informací, české komunitní fórum a spoustu rozšíření můžete najít na českém webu o OMSI http://omsi.cz