TvitážGůgl PlusJůtůpSave the Ring

 

 

Nějakej ten stream

Já na Twitchi :)

Každou neděli ve 20:00 závod na RGPL

by acls us

Nejnovější komentáře

Náhodnej vobrázek

boty.png

Odkazy

RGPL - online rFactor liga

TOPlist

   Nazdar, lidi! Někdy dávno jsem se tady chlubil FreeTrackem - alternativou k systému Track IR, kde pohybem hlavy ovládáte pohyb kamery ve hře. Perfektní do simulátorů, závodních, kamionových, leteckých, prostě všude, kde je třeba se trochu rozhlížet. No a protože jsem s ním nebyl spokojený, opravdu to nebylo nic moc, pustil jsem se do stavby nové verze.
   Jako všechno jsem si vystačil s tím, co jsem našel doma. Jako taková základna, na které je to všechno naskládané, posloužila blikačka z kola. Na ní je přilepená jednoduchá konstrukce ze špejlí, která nese tři diody, a uvnitř plošný spoj z nějakého nástěnného světla od vietnamců (prostě to nejlevnější). Celé je to opět napájeno z USB, daly by se samozřejmě použít i baterie. Samozřejmě je potřeba i nějaká ta webkamera. Nebudu tady dávat žádný přesný návod, ale aspoň se rozepíšu trochu o tom, jak jsem postupoval, a třeba to někomu pomůže jako inspirace.
   Začal jsem slepením konstrukce nesoucí diody. Stačily na to tři špejle, cca 110, 80 a 35 mm, ale mohou být i jiné rozměry. Na konec té nejdelší jsem pod pravým úhlem přilepil obě kratší a to celé následně přilepil k vykuchané blikačce. 
   Poté jsem se přesunul k nástěnnému světélku - nějaké levné od Vietnamců, se třemmi diodami na tři AAA baterie. Vyndal jsem plošný spoj a vyletoval z něj diody (zamozřejmě jsem si na destičce poznačil polaritu vývodů, protože s ní ještě budu pracovat).
   Následovalo naměření přibližné délky kablíků k diodám a jejich naletování. Po jedné diodě na konce kratších špejlí, kde je drží smršťovací bužírka nvlečená na špejli i kablíky a jedna někam na nejdelší špejli, ale ne doprostřed. Před tím jsem diodám ještě ubrousil špičky tak, aby nad elektrodami zbývaly asi dva milimetry plastového pouzdra - díky tomu má vyzařované světlo daleko větší rozptyl a funkce FreeTracku se tak mnohonásobně zlepšuje a zpřesňuje.
   Pak jsem kablíky od jednotlivých diod naletoval k plošňáku tak, jak byly původně zapojené. Tam, kde bylo připojené napájení z baterií, jsem naletoval kus kabelu s USB konektorem. Víc elektroniku není třeba řešit. Tedy v tomto případě, pokud by původní světlo bylo napájeno třeba jen dvěma bateriemi, asi by to chtělo rezistor s vyšším odporem.
   Nakonec jsem plošňák přilepil do blikačky a zbývalo jen vyřešit upevnění na sluchátka. Tam to bylo jednoduché, prostě jsem na ně přilepil konec původního držáku blikačky. Celé to tak stačí jen nasunout/vysunout a držák nijak nepřekáží.
   Poslední věc je úprava webkamery - protože celý systém pracuje se snímáním světelných bodů, je třeba odfiltrovat veškeré světlo a odlesky z okolí. To jsem vyřešil jednoduše - prostě jsem čočku přelepil dvěma vrstvami kinofilmu. Tím je veškerá hardwarová část hotová a zbývá si jen vyhrát s potřebným softwarem. Jediný v současné době použitelný, který jsem našel, je FaceTrack No IR, o tom už se ale rozepisovat nebudu, tam je nastavení dost individuální, podle kamery, diod, světelných podmínek a toho, co komu vyhovuje.
 
Takhle to celé vypadá - nic složitého
 
Držák blikačky přilepený ke sluchátkům - stačí opravu jen tan kousek, který drží blikačku
 
 
Freetrack připevněný na sluchátka